Objawy POChP – sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, która jest jedną z najczęstszych przyczyn umieralności i inwalidztwa. Szacuje się, że choruje około 380 milionów ludzi na całym świecie (w Polsce około 2 milionów). Chorobę możnaleczyć , natomiast skuteczność terapii jest uzależniona m.in. od wczesnej diagnostyki. Dowiedz się, jakie są objawy POChP i sprawdź, czy nie obserwujesz ich także u siebie.

POChP – czym jest ta choroba?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to choroba układu oddechowego, która prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza w drogach oddechowych i pęcherzykach płucnych. Jest to konsekwencja długotrwałej ekspozycji na szkodliwe czynniki środowiskowe, przede wszystkim pyły, gazy oraz dym tytoniowy.

Pomimo tego, że mówimy o chorobie układu oddechowego, to należy podkreślić, że POChP ma bezpośredni, negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Prowadzi do niedotleniania i tym samym znacznego pogorszenia wydolności.

Czynniki ryzyka POChP

Wciąż największą grupę ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc stanowią palacze wyrobów tytoniowych po 40. roku życia. Warto natomiast podkreślić, że POChP diagnozuje się również u osób, które nie palą i nigdy nie paliły, nawet biernie.

Coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego jest zanieczyszczenie powietrza. Smog to istotny czynnik ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, ponieważ stanowi mieszaninę toksycznych gazów i pyłów, które mogą wywoływać POChP.

Wspomnijmy również o osobach, u których POChP ma bezpośredni związek z wykonywaną pracą zawodową. Narażenie na zapylenie i wdychanie oparów chemicznych to standard w takich profesjach, jak górnik, hutnik, rolnik, mechanik samochodowy, metalurg, pracownik zakładów chemicznych, ale też sprzątaczka, kosmetyczka czy fryzjerka.

To jest ważne:

POChP nie można wyleczyć, ponieważ choroba skutkuje nieodwracalnymi zmianami w drogach oddechowych. Celem podjętej terapii jest złagodzenie objawów POChP i tym samym danie choremu szansy na relatywnie normalne, samodzielne funkcjonowanie.

Poznaj najważniejsze objawy POChP

Zacznijmy od tego, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może się latami rozwijać bezobjawowo lub dawać skąpe, nieswoiste objawy. Jest to główny powód, dla którego choroba wciąż w większości przypadków jest diagnozowana na stosunkowo późnym etapie, gdy chory nie może już dłużej lekceważyć coraz bardziej dokuczliwych objawów.

Pierwszymi sygnałami mogącymi świadczyć o POChP, zwłaszcza u osób z opisanych wyżej grup ryzyka, z reguły są:

  1. Przewlekły kaszel – jeśli od wielu dni czy nawet tygodni towarzyszy Ci kaszel, który nie ma charakteru napadowego, pojawia się zarówno rano, jak i w ciągu dnia, nasilając się pod wpływem czynników drażniących (np. dymu papierosowego), to nie czekaj z wizytą u lekarza.
  2. Duszność– problemy z wyregulowaniem oddechu, uczucie braku tchu, to jeden z najczęściej zgłaszanych objawów przez osoby znajdujące się w grupach ryzyka POChP. W początkowej fazie choroby duszność może występować głównie w trakcie i bezpośrednio po wysiłku fizycznym, z czasem jednak towarzysząc chorej osobie przez niemal cały czas, tym samym utrudniając wykonywanie nawet podstawowych czynności dnia codziennego.
  3. Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasami o ropnym charakterze. Regularne odkrztuszanie, choć wydaje się być czymś niewinnym, również może stanowić wczesny objaw POChP.
  4. Obniżona tolerancja wysiłku– czyli męczliwość, wolna regeneracja po wysiłku, awersja do uprawiania sportu, bardzo wyraźne pogorszenie ogólnej kondycji organizmu. Ten objaw jest bezpośrednią konsekwencją chronicznego niedotlenienia. Obniżona tolerancja wysiłku może zaburzać codzienne funkcjonowanie, skazując wręcz na uzależnienie się od pomocy innych.

Więcej o objawach POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.

Co robić, gdy zauważysz u siebie objawy POChP?

Pierwszym krokiem jest wizyta we własnej przychodni. To lekarz POZ (rodzinny) decyduje o tym, czy skierować swojego pacjenta do specjalisty – w tym przypadku lekarza pulmonologa.

Ewentualna diagnostyka w kierunku POChP jest prowadzona w poradni pulmonologicznej i bazuje na specjalistycznych badaniach – przede wszystkim spirometrii. To badanie pozwala stwierdzić (lub wykluczyć) m.in. obecność utrwalonego zwężenia oskrzeli, co z kolei może być podstawą do rozpoznania POChP i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *