Zęby mądrości – kiedy zaczynają rosnąć i czy trzeba je usuwać?

Ósemki, inaczej określane jako zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe u człowieka. Wyrastają one jako ostatnie w jamie ustnej, znacznie później niż pozostałe zęby. Kiedy rosną ósemki? Czy wymagają one wyrwania? Sprawdź najważniejsze informacje o tych kłopotliwych zębach!

Kiedy rosną zęby mądrości?

W większości przypadków zęby mądrości zaczynają rosnąć w okresie od 17 do 25 roku życia. U niektórych osób pojawiają się one jednak później, na przykład około 30, a nawet 40 roku życia.

Zatem czas wzrostu ósemek jest bardzo indywidualny, więc mogą one zacząć wyrzynać się w różnych momentach w życiu człowieka – jeszcze w szkole średniej, na studiach albo znacznie później.

Zdarza się też, że niektóre osoby nie mają w ogóle zębów mądrości lub też mają je tylko w jednym łuku zębowym.

Wzrostowi ósemek towarzyszą określone objawy, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe. Może zdarzać się, że przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu, dlatego konieczne jest wtedy stosowanie leków przeciwbólowych lub wizyta u stomatologa.

Główne objawy pojawiające się przy wzroście ósemek:

  • ból zębów, który może promieniować w kierunku migdałków lub uszu
  • spuchnięte dziąsła
  • stany zapalne
  • ropna wydzielina
  • krwawienie
  • swędzenie
  • przykry zapach oddechu
  • nadmierne zaciśnięcie szczęk – szczękościsk

Ile rosną ósemki?

Wyrzynanie ósemek ile trwa? Proces wzrostu zębów mądrości nie następuje od razu. Ile rośnie ząb mądrości?

Zazwyczaj całkowity czas wzrostu zębów mądrości to około 2-3 lat. W tym czasie ząb może zarówno rosnąć, jak i pozostawać w stałej pozycji.

Gdy rośnie ząb mądrości jak długo boli? Najczęściej ból pojawia się w okresach, gdy ząb zaczyna rosnąć, natomiast maleje on wtedy, gdy wyrzynanie się jest zatrzymane.

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Zęby mądrości mogą sprawiać wiele problemów, dlatego bardzo często są one profilaktycznie usuwane. To zabieg, który przeprowadzany jest również chirurgicznie, gdy okazuje się, że ząb mądrości jest zatrzymany.

Zatrzymanie zęba mądrości jest dość powszechnym problemem. Dochodzi do niego wtedy, gdy ząb nie wyrasta w ogóle albo wyrasta tylko częściowo. Może on mieć wtedy nieprawidłową pozycję, na przykład może naciskać na siódemkę, wyrastać w kierunku jamy ustnej albo policzka.

Dentyści najczęściej zalecają profilaktyczne usuwanie zębów mądrości, chociaż niektórzy z nich wskazują, że jeżeli zęby te wyrosły prawidłowo i są zdrowe, warto je pozostawić i regularnie kontrolować ich stan.

Artykuł został napisany czerpiąc informację z sekcji poradnikowej na https://dentystagliwice.pl/blog/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *