Kamienie w woreczku żółciowym – dieta dla chorego. Co jeść, a co wykluczyć z menu?

Kamica woreczka żółciowego jest dolegliwością dotykającą wielu osób. Aby ją wyleczyć, usuwa się woreczek żółciowy razem z zalegającymi w nim kamieniami. Zarówno po diagnozie, jak i po zabiegu kluczowa jest właściwa dieta.

Choroby woreczka żółciowego a dieta

Pęcherzyk (woreczek) żółciowy to narząd położony w pobliżu wątroby. Gromadzi żółć, która używana jest do trawienia tłuszczów w układzie pokarmowym.

W pęcherzyku żółciowym może dochodzić do wytrącania się złogów, które określane są jako kamienie. Sprzyjają temu głównie dieta bogata w tłuszcze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca. Pojawiają się wtedy uczucie bólu w prawym podżebrzu, wzdęcia, częste odbijanie, uczucie pełności.

Przy dolegliwości jak kamienie w woreczku żółciowym dieta ma bardzo duże znaczenie. Pomaga złagodzić nieprzyjemne objawy, poprawia ogólny stan zdrowia. Także jest ona kluczowa wtedy, gdy usuwa się pęcherzyk żółciowy.

Dieta w kamicy żółciowej – zasady

Prawidłowa dieta w kamicy żółciowej oraz dieta po wycięciu woreczka żółciowego powinna bazować na produktach lekkostrawnych, z obniżoną ilością tłuszczów, w szczególności tych pochodzenia zwierzęcego. Należy też ograniczyć produkty powodujące wzdęcia. Posiłki należy spożywać systematycznie, najlepiej co 3-4 godziny, natomiast ostatni posiłek na co najmniej 2 godziny przed snem.

Zalecane produkty spożywcze:

  • produkty zbożowe z jasnej mąki
  • niewzdymające warzywa gotowane, w formie puree
  • dojrzałe owoce bez skórek, przecierane
  • chudy nabiał, jak twaróg, jogurt
  • białka jajek
  • chude mięsa, wędliny i ryby
  • dobre oleje roślinne
  • słabe herbaty, napary ziołowe

Ograniczać należy z kolei tłuste mięsa i ryby, tłuszcze zwierzęce, pełnoziarniste produkty zbożowe, tłusty nabiał jak pełnotłuste sery, rośliny strączkowe, niedojrzałe owoce, żółtko z jajka, smażone dania, słodycze, napoje gazowane, mocną kawę, alkohol.

Odpowiednią dietę, która będzie uwzględniała również wiek, BMI, ogólny stan zdrowia, styl życia oraz preferencje może przygotować doświadczony dietetyk online. Z usług dietetycznych można skorzystać również przez internet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *