Nietrzymanie moczu u mężczyzny – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Posted On By admin

Bardzo często nietrzymanie moczu kojarzone jest jako kobieca choroba. Warto jednak zaznaczyć, że dolegliwość ta dotyka również mężczyzn. Przy pojawieniu się niepokojących, ale też krępujących objawów warto udać się do lekarza, a także rozpocząć leczenie, by odzyskać komfort i pewność siebie.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, w której dochodzi do mimowolnego wypływu moczu z cewki moczowej. Objaw ten może pojawiać się na skutek wysiłku, kichania, kaszlu czy śmiechu, ale może nie być powiązany z tego typu czynnikami.

Za nietrzymanie moczu u mężczyzn w głównej mierze odpowiada gruczoł krokowy, czyli inaczej prostata, stercz, która znajduje się w pobliżu pęcherza i dróg moczowych. U dojrzałych mężczyzn może dojść do przerostu prostaty, co prowadzi do problemów z oddawaniem moczu, a także może powodować kłopotliwe popuszczanie.

Inną przyczyną nietrzymania moczu może być pęcherz nadreaktywny. Jego główne objawy to nagląca potrzeba oddawania moczu i częstomocz. Przyczyną tej dolegliwości mogą być choroby neurologiczne, jednak badacze nie określili dokładnie, co ją wywołuje.

Nietrzymanie moczu u mężczyzny – diagnostyka

Gdy pojawiają się objawy nietrzymania moczu, warto odwiedzić odpowiedniego specjalistę – jest to urolog zajmujący się układem moczowym ciała człowieka.

Badanie prostaty odbywa się per rectum (przez odbyt), a także wykonuje się odpowiednie badania, między innymi badanie ogólne moczu, poziomu kreatyniny oraz PSA, czyli tak zwanego antygenu sterczowego. W bardziej szczegółowej diagnostyce nietrzymania moczu stosowane są ponadto badania urodynamiczne.

Leczenie męskiego nietrzymania moczu

Kuracja jest zależna od poziomu zaawansowania schorzenia. Lekarz po wykonaniu niezbędnych badań będzie mógł zlecić właściwą metodę postępowania.

W przypadku niewielkiego przerostu stercza stosowane są leki, a także kuracje ziołowe poprawiające jego pracę. Zalecana jest też redukcja masy ciała, rezygnacja z kawy, alkoholu.

Aby poprawić codzienny komfort, polecane są wkładki urologiczne dla mężczyzn dopasowane do ich budowy anatomicznej. Są to bardzo chłonne, ale cienkie i dyskretne wyroby, które zapewniają poczucie świeżości przez cały dzień. Wkładki umieszczane są na codziennej bieliźnie i nie rzucają się w oczy.

Stosowane są również zabiegi urologiczne u mężczyzn bazujące na różnych metodach. To między innymi obstrzykiwanie toksyną botulinową mięśni pęcherza, zabiegi polegające na użyciu specjalnych taśm czy zastosowanie sztucznego zwieracza w cewce moczowej. Zabiegi operacyjne prowadzone są w prywatnych placówkach szpitalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *