Czy systemy dla cukrzyków CGM i FGM można kupić w internecie?

System CGM i FGM stosowane w leczeniu cukrzycy to dla wielu pacjentów wybawienie – za ich pomocą można w końcu zapomnieć o konieczności systematycznego stosowania glukometra, ponieważ zamiast niego można automatycznie sczytywać informacje o poziomie glikemii. Czy takie systemy do pomiaru cukru można kupić też w internecie?

Systemy do pomiaru glukozy CGM i FGM

Nowoczesne systemy CGM i FGM przeznaczone do pomiaru glukozy są obecnie jedną z najlepszych opcji dla osób z cukrzycą, w szczególności cukrzycą typu I, która wymaga systematycznego podawania insuliny. W przypadku braku podania tego leku może dojść do poważnych powikłań. Teraz jednak nie trzeba pamiętać ciągle o pomiarach glikemii i insulinie, ponieważ systemy CGM i FGM umożliwiają znacznie łatwiejsze życie z cukrzycą.

Systemy CGM (ang. continous glucose monitoring) jest całkowicie zautomatyzowany i pozwala on na dawkowanie insuliny z pompy insulinowej po pomiarze poziomu glikemii przez specjalny sensor. Wtedy umieszczane w skórze wkłucia podskórne do pompy insulinowej automatycznie dokonują przesłania insuliny do tkanek. To zatem system niemalże bezobsługowy.

Systemy FGM (z ang. flash glucose monitoring) wymagają już wkładu pacjenta, ale są o wiele wygodniejsze niż zwykłe glukometry. W skład systemu wchodzi wtedy czytnik i sensor umieszczany w skórze. Aby odczytać wyniki, wystarczy zbliżyć czytnik do sensora. Potem można dobrać właściwą ilość insuliny.

Refundacja i sklepy oferujące systemy do pomiaru glikemii CGM i FGM

Dostępna za pomocą NFZ na systemy FGM oraz CGM refundacja daje osobom z cukrzycą szansę na zakupienie ich w jeszcze niższej cenie. Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba spełnić właściwe wymogi.

Główne wymagania do refundacji to:

  • cukrzyca typu 1
  • wiek od 4. do 18. roku życia
  • uzyskanie zlecenia od uprawnionego lekarza

Oferowana między innymi na sensor Libre Freestyle refundacja NFZ jest możliwa do realizacji także za pośrednictwem internetu. Gdy zatem pacjent chce kupić system, może zrobić to również w sklepach internetowych.

One thought on “Czy systemy dla cukrzyków CGM i FGM można kupić w internecie?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *