Zapalenie opon mózgowych. Przyczyny i objawy.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych jest rzadkie, ale może być bardzo poważne i wymaga natychmiastowej antybiotykoterapii. Istnieją 3 zarazki, które mogą powodować bakteryjne zapalenie opon mózgowych: meningokoki, pneumokoki (które są głównie odpowiedzialne za zapalenie płuc) i H. influenzae typ b (Hib). Te zarazki mogą również powodować posocznicę, infekcję krwi. Ta forma jest zazwyczaj poważniejsza niż zapalenie opon mózgowych. Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest bardziej powszechne, mniej dotkliwe i nie można go leczyć antybiotykami. Objawy są podobne, tylko analiza może określić rodzaj zapalenia opon mózgowych.


Objawy zapalenia opon mózgowych.


U dzieci, młodzieży i dorosłych może występować kilka objawów oddzielnie lub jednocześnie: ból głowy, gorączka, wymioty, sztywność szyi, bóle stawów, chęć ucieczki od światła (światłowstręt), wysypka (pojawienie się czerwonych lub fioletowych plam), dezorientacja lub senność, a nawet śpiączka.

W przypadku dzieci objawy te są mniej wyraźne: nagły atak gorączki, któremu czasami towarzyszą drgawki, wymioty i wysypka (pojawienie się czerwonych plam). Należy również zwracać uwagę na zmiany w zachowaniu: odmowę jedzenia, drażliwość, jęki, apatię i senność, trudności z przebudzeniem. Zapalenie opon mózgowych może postępować w ciągu 1 lub 2 dni, czasami w ciągu kilku godzin. Pacjent staje się bardzo chory.


Jak przenoszone jest bakteryjne zapalenie opon mózgowych?


Bakterie, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych są bardzo powszechne i żyją naturalnie w tylnej części gardła lub nosa. Rozprzestrzeniają się one z człowieka na człowieka, poprzez bliski, bezpośredni i długotrwały kontakt, poprzez wydzieliny z gardła (poprzez kaszel, kichanie, całowanie) i/lub poprzez wydzieliny z nosa (poprzez wydmuchiwanie nosa). Zapalenie opon mózgowych nie jest zatem przenoszone przez basen. Po zakażeniu, może być od 2 do 10 dni przed pojawieniem się objawów.


Ludzie w każdym wieku mogą nosić zarazki przez kilka tygodni lub miesięcy, nie chorując. Bycie nosicielem pomaga ciału uzyskać naturalną odporność. Tylko w rzadkich przypadkach (zmęczenie, osłabienie, np. utrzymujące się przeziębienie) bakterie przytłaczają obronę organizmu i powodują zapalenie opon mózgowych. Rozprzestrzenianie się zapalenia opon mózgowych obserwuje się głównie w społecznościach zamkniętych (np. rodziny, przedszkola, szkoły, internaty, gęsto zaludnione dzielnice).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *