Resweratrol – działanie lecznicze.

Czym jest resweratrol i gdzie występuje?


Resweratrol to naturalna fitoaleksyna z grupy flawonoidów, która występuje w skórce winogron oraz w winie, szczególnie w czerwonym. Można ją spotkać także w orzeszkach ziemnych, owocach jagodowych. Jabłkach, w niektórych ziołach.


Resweratrol jest syntetyzowany w skórce winogron pod wpływem czynników stresogennych takich jak infekcje grzybicze, promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne itp. W organizmie jest metabolizowany w wątrobie, a jego okres półtrwania wynosi do 14 minut, więc jest szybko wydalany z organizmu wraz z kałem i moczem.


Prozdrowotne właściwości tej substancji znane są od stuleci w Chinach, gdzie stosowana była ona w leczeniu chorób układu krążenia i stanów zapalnych. Najzdrowsi ludzie to mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego. Jest tam niski odsetek chorób układu krążenia, ponieważ te obszary słyną z winnic i produkcji wina.


Choroby układu krążenia to miażdżyca, zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca. Prozdrowotną właściwością okazało się także zmniejszenie agregacji trombocytów, co oznacza ograniczenie ryzyka zakrzepicy. Badania pokazują, iż następuje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi u otyłych osób pod wpływem działania resweratrolu. Ma on także działanie przeciwnowotworowe i zwiększa skuteczność chemioterapii. Resweratrol ma również działanie neuroprotekcyjne, a więc jest stosowany wspomagająco w leczeniu Chorób: Alzheimera, Huntingtona i Parkinsona.
Oprócz prozdrowotnych właściwości tego flawonoidu, mamy też do czynienia ze skutkami ubocznymi w postaci utraty apetytu i spadku masy ciała oraz podwyższeniu niektórych parametrów podczas badań krwi i moczu takich jak bilirubina czy kreatynina. Prowadzi on też do uszkodzenia nerek..


Podsumowując, resweratrol ma korzyści prozdrowotne, takie jak działanie przeciwnowotworowe, neuroprotekcyjne, kardioprotekcyjne oraz przeciwzapalne, jednak należy uważać, aby nie przedawkować tego składnika występującego w czerwonym winie, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby i choroby alkoholowej, jak również do wyżej wymienionych skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *