Herbatka cynamonowa, nie tylko na święta

Wielkimi krokami zbliża się upragniony przez wielu czas świąt. Często poprzedza go okres wystawiania na liczne próby  naszej cierpliwości, wytrwałości i spokoju…znacie to pewnie dobrze 😉 poniżej sposób na przyjemne przetrwanie mrocznych jesiennych dni i spokojne dotrwanie do Wigilii w uroczystym, podniosłym nastroju.

CYNAMON…

Znany i ceniony już w starożytnym Egipcie.  Jego wartość była ogromna, świetnie nadawał się na upominek dla rządzących ówczesnym światem. Dziś tani i  łatwo dostępny niemal w każdym supermarkecie, zatem czemu nie korzystać z jego dobrodziejstw. Ma długą listę zdrowych składników, a wszystko to w 1 łyżeczce, tj 2,6 g zmielonego cynamonu:

MINERAŁY:

Wapń – 26 mg
Żelazo – 0.22 mg
Magnez – 2 mg
Fosfor – 2 mg
Potas – 11 mg
Sód – 0.1 mg
Cynk – 0.05 mg

KWASY TŁUSZCZOWE:

Nasycone – 0.009 g   
Jednonienasycone – 0.006 g
Wielonienasycone – 0.002 g

WITAMINY:
Witamina C – 0.1 mg
Tiamina – 0.001 mg
Ryboflawina – 0.001 mg
Niacyna – 0.035 mg
Witamina B6  – 0.004 mg
Kwas foliowy –  0.01 µg
Witamina A – 8 IU
Witamina E – 0.06 mg
Witamina K – 0.8 µg

Dziś wiemy o nim znacznie więcej. Cynamon, czyli zmielona kora cynamonowca cejlońskiego (Cinnamonum cassia), o takim tu mówimy, bo należy do najczystszych z obecnie dostępnych, to przyprawa, której właściwości docenia się przede wszystkim ze względu na  ciepły, delikatny, słodko – korzenny zapach . Tymczasem cynamon, a także olejek cynamonowy oraz nasiona cynamonowca, które znalazły zastosowanie także kosmetyce i lecznictwie to dużo więcej.

Chcąc się rozgrzać, a jednocześnie pobudzić do działania po ciężkim dniu w pracy zadziałaj prozdrowotnie na kilku płaszczyznach:

  • Do dyfuzora lub jeśli nie masz, do miski z ciepłą wodą dodaj kilka kropli olejku eterycznego cynamonowego. Rozchodzący się słodko – korzenny zapach otuli Cię i pobudzi mózg, wyostrzy zmysły.
  • zaparz sobie herbatkę w oparciu o cynamon. Do kubka gorącej wody wrzuć plaster pomarańczy, cytryny, limonki. Dosyp cynamonu i kurkumy. Możesz wrzucić laski cynamonu, też spełnią swoją funkcję, choć głównie aromatyczną. Herbatka przyspieszy termogenezę spalając szybciej tłuszczyk.
  • wymasuj stopy olejkiem cynamonowym połączonym z olejem bazowym (np. z pestek winogron, jojoba lub migdałowym). Poczujesz miłe ciepło rozchodzące się po całym ciele. Zimno nie ma już żadnych szans J

Usiądź wygodnie i poczytaj dalej o dobroczynnych właściwościach cynamonu.

ANTYNOWOTWOROWE

Jednym z najważniejszych składników cynamonu jest aldehyd cynamonowy. Jak dowiedli naukowcy z Uniwersytetu Arizony (USA), związek ten wykazuje właściwości antynowotworowe i może pomóc w walce z rakiem jelita grubego. Podczas badań prowadzonych na myszach zauważyli, że aldehyd cynamonowy dodawany do pożywienia gryzoni pomagał ich komórkom pozbywać się toksyn, zwiększał ich potencjał regeneracyjny oraz chronił je przed kancerogenami (czynnikami rakotwórczymi).

CHOROBA ALZHEIMERA

Ten sam aldehyd, a także jego kumpela – epikatechina, mogą opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera, a nawet zapobiec jej pojawieniu się. Naukowcy z University of California (USA) na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease” przekonują ze związki te mogą zapobiegać powstawaniu splątków neurofibrylarnych, charakterystycznych dla choroby Alzheimera.

CHOROBA PARKINSONA

Tu poczytać można opinię naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Rush (USA), którzy opublikowali badania na myszach dowodzące, że cynamon może odwrócić biomechaniczne, komórkowe i anatomiczne zmiany w mózgach cierpiących na chorobę Parkinsona. Takie właściwości cynamon zawdzięcza substancji o nazwie benzoesan sodu. Znacie go pewnie, bo to środek stosowany do konserwacji żywności. Powstaje on z cynamonu na skutek procesów metabolicznych w wątrobie i w takiej postaci może przenikać do mózgu. Chociaż każdy rodzaj cynamonu ulega rozpadowi do benzoesanu sodu, badacze największą nadzieję pokładają w cynamonie cejlońskim, który jest najczystszą odmianą tej przyprawy.

Skoro od 5 tysięcy lat wiadomo, że pomaga i naukowcy nadal to potwierdzają PIJMY HERBATKĘ cynamonową nie tylko od święta. Na zdrowie

Dodaj komentarz:

Imię
Email
Komentarz